Bak Nedir - Güncel Blog Sitesi

Tansiyon Nedir, Tansiyon Nasıl Ölçülür

0 51

Tansiyon en kısa tabiri ile kanın belli bir anda kalbin atışı ile damarlara yaptığı basınçtır. Bu basınç gerekli çünkü akan kanın beyninize kadar ulaşması lazım. Ya da kalbinizden en uzak köşelerdeki hücrelere ve dokulara kadar kanın sürekli ulaştırılıyor olması gerekiyor. Yazının devamında, büyük ve küçük tansiyonun ne olduğunu, normal tansiyon değerlerini, nasıl ölçüldüğünü ve hangi yiyecekler ile düşürüldüğünü ve artırıldığını öğreneceğiz…

İlk olarak büyük ve küçük tansiyonun ne olduğu ile başlayalım.

Büyük Tansiyon Nedir?

Büyük tansiyon kalbin kasılma anında damarlarda meydana gelen basınçtır. Yani kalbiniz kanı pompalamak için kasıldığında damarlara ne kadarlık bir basınç uygulandığını ölçerseniz, büyük tansiyonu elde etmiş olursunuz.

Küçük Tansiyon Nedir?

Küçük tansiyon kalbin genişleme anında kanın kalbe yaptığı basınçtır.

Hangi Tansiyon Değerleri Normal Kabul Edilir?


Büyük küçük tansiyonun ne olduğunu öğrendik. O halde en normal değerin 12 ye 8 olduğunu söyleyebiliriz. (120 ye 80) Yani 12 değeri büyük tansiyonu 8 değeri ise küçük tansiyonu ifade eder.

Ancak tansiyon değeri kişiden kişiye çok değişiklik gösterir. Öyleki 10’a 6 tansiyon değeri bile bazı insanlar için normal kabul edilebildiği gibi 13’e 9 tansiyonda bazı insanlar için normal seviye olabilmektedir. Ancak idealinin 12 ye 8 olduğunu bilmekte fayda var.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon dediğimiz şey kanın damarlara yaptığı basınç olduğundan el ile ölçmek gibi bir imkanımız yok. Sfigmomanometre adı verilen aletler ile ölçülüyor tansiyon ve en hassas ölçüm yapanı da “civalı” olanları.

Hangi Yiyecekler Tansiyonu Düşürür?

  • Damar sertliği damar sertliğini engelleyen ve antioksidan etkisi olan “Sarımsak
  • Omega-3 içeren besin maddeleri
  • Unutmayın bu ikisi sadece damar sertliğini gideriyor. Şunu yersem direk tansiyonum düşer diyebileceğiniz ilaç gibi etki eden bir besin yok. Ancak bir nebze fayda sağlayabilir aldığınızda yukarıdakiler. Uzun vade de ise daha çok faydasını görebilirsiniz.s

Hangi Yiyecekler Tansiyonu Artırır?

Ayranın içindeki tuz tansiyonu artırır. Tuzlu yiyecekler genellikle tansiyonu artırır. Ancak dikkat etmek gereken rahatsızlığın gerçekten tansiyon düşmesi olup olmadığını araştırmak. Çünkü tansiyon düşüklüğü sandığınız şey kan eksikliği veya başka bir rahtasızlık olabilir. Bunu yanlış anlayıp sürekli tansiyonu yükseltmeye çalışmak zarar getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.