Bak Nedir - Güncel Blog Sitesi

Panik Atak Nedir, Nedenleri Nelerdir

0 52

Yoğun korku, endişe ve kaygıya neden olan bir nöbettir. Panik atağın tek bir sebebi olmaz. Bir çok psikolojik bozukluk veya fiziksel hastalıkta oluşabilir. Geçmişe oranla günümüzde müthiş bir oranda artış göstermiştir. Nedeni ise günümüzün derdi tasası daha fazla olan bir dünya sunuyor olması bize şüphesiz…

Bu hastalığın ilerleme veya gerileme durumu için çevrenin tutumu çok önemlidir. Eğer çevre panik atak sahibi kişiye “aman çok pimpiriklisin, hastalık hastasısın” gibi yanlış bir tutum içerisinde olursa hasta düzeltmekten çok daha arada sıkışmış hissedecek ve tedavisi daha da zorlaşacaktır.

  • Hastalık Ne Gibi Özellikler Barındırıyor?

Panik atak genellikle gençlik çağlarında yüzünü daha az gösteriyor. Bunun nedeni bence gençlikteki cesaret ve enerjinin bu hastalığı baskılaması. Ancak 30-40’lı yaşlara gelindiğinde etkisi çok daha fazla artıyor. Ataklar 5-45 dk. arası sürebiliyor.

> Genetik olduğuna dair bir bulgu yok.
> Panik atak sahibi kişiler çoğu zaman ölüm korkusu veya hastaneye yetiştirilememe gibi nedenlerle yalnız kalmak istemez.
> Bir çok vakada dışarıya çıkmama isteği de görülmektedir. Aynı şekilde nedeni kaza yapma vb. başına kötü bir şey gelebileceğidir.
> Bazen bilinçaltındaki korkular gerçek gibi gün yüzüne çıkabilmektedir. Bu da evlilikleri, dostlukları bitirip, kişinin yaşamını derinden etkileyebilir.

  • Atak Sırasında Ne Yapmalı?

Kişi mümkünse kendini kontrol etmeye çalışmalıdır. En iyi yöntem bir yere uzanıp bunun sadece bir atak olduğunu, düşüncelerin gerçekçi olmadığını ve bir kaç dakika içerisinde geçeceğini telkin etmelidir.

Kafein, alkol ve tütün mamüllerinden kesinlikle uzak durulmalı!

  • Ne Gibi Tedavi Yöntemleri Uygulanmakta?

Psikoterapi

İlaç tedavisi

Nefes egzersizleri

Grup terapisi

İmajinasyon

  • Tedavi Nasıl Uygulanır?

Panik atak tedavisi olan bir hastalık olmasına rağmen insanların çoğu panik atak hastası olduğunun farkında dahi değildir. Cevap bulmak için doktor doktor gezer sağlıklı olduğu söylenip geri dönerler. Ancak anahtar psikologlardadır.

Hastaya önce bunun bir hastalık olduğu ve tedavi edilebileceği öğretilir. Daha sonra psikolog denetiminde üzerine gitme teknikleri, rahatlama ve gevşeme teknikleri öğretilir.

Panik atağın hayat sırasında büyük bir kayıpla tetiklenebildiğini unutmayıp, doğuştan değil, hayat içerisinde de oluşabileceğini unutmayınız…

piytu.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.