Bak Nedir - Güncel Blog Sitesi

Kafein Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir

0 60

63 çeşitten fazla bitkide bulunan kafein maddesi üzerine geniş bir yazı kaleme alıyorum. Bu yazının devamında Kafeinin ne olduğu, hangi maddelerde bulunduğu, bağımlılık yapıp yapmadığı, yararları, zararları ve kafein hakkında diğer bir çok faydalı bilgiyi başlıklara ayırarak anlatmaya çalışacağım…

KAFEİN NEDİR?

Kafein bir alkaloiddir. Alkaloid dediğimiz bileşik bitkiler, mantarlar, hayvanlar ve hatta bakteriler tarafından bile üretilen ve genellikle bağımlılık yapıcı etkisiyle tanınır.

Kafeinin karakteristik tadı olan “acımsı” tat kola gibi içeceklerde tat vermesi amacıyla kullanılmaktadır. Daha çok kahve ve çayda ve az da olsa kakaoda bulunur. 1819 yılında Alman kimyager Friedich Ferdinand Runge tarafından bulunmuş olup kahve isminden esinlenilerek kafein ismi verilmiştir. (ing. Kafein > Caffeine – Kahve > Coffee)

Kafein, merkezi sinir sistemine etki eden ve beyne gidip gelen veri akışını etkileyen bir maddedir.

KAFEİN HANGİ MADDELERDE BULUNUR?

Kafein doğal olarak 63 çeşitten fazla bitkinin tohumunda ve yapraklarında bulunmaktadır. Genel olarak en çok tüketilen maddelere bakarsak;

  • Kahve
  • Çay
  • Kola
  • Enerji içecekleri
  • Kakao

KAFEİN BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Devamlı ve fazlaca kullanımda bağımlılık oluşabilir. Ancak bağımlılık yapan ilaçlar ve bir takım maddelerle kafein arasında uzaktan yakından herhangi bir sosyal ve fiziksel sorun benzerliği bulunmamaktadır. Kafein en başta söylediğimiz gibi bir alkaloid olmasından dolayı, aşırı tüketimde bağımlılık oluşturabilir.

KAFEİNİN YARARLARI NELERDİR?

Kafein sinir sistemine müdahale ederek beyne gidip gelen bilgi alışverişini hızlandırır. Aynı zamanda fiziksel etki yaparak uyuşukluğu gidermeye, uykuyu açmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya çok iyi gelmektedir. Normal miktarda kafein tüketimi daha hızlı düşünmenizi ve daha atik olmanızı sağlayabilir. Yorgunluktan kaynaklı hata ve sakarlıkları azaltmaya yardımcı olur. Bazı insanlarda pozitif enerji kaynağı gibi etki yaparak mutluluk verir. Ancak bütün insanlarda aynı etkileri göstermesi beklenemez.

***Kafeinin az miktarda tüketilmesi kalbe iyi geldiği gibi bazı kanser türlerine karşı da koruyucu etki yapmaktadır. Ancak mesane kanserine yakalanma riskinizi artırabilir!

Kafeinin fazla tüketiminin tam tersi etki yaparak sinir sistemini aşırı etkileyip gününüzü mahvedebileceğini unutmayınız. Alttaki “zararları” başlığını mutlaka okuyunuz!

KAFEİNİN VÜCUDA ZARARLI ETKİLERİ NELERDİR?

Kafeinin yararları saymakla bitmiyor ancak sandığınız kadar masum değil. Bakalım size bol keseden verirken nelerinizi çalıyormuş…

Kafein uykuyu azaltır. Ancak bir çok kişide uyku bozukluğuna neden olup insomnia hastalığına kadar uzanan bir uyku sorununa yol açabilir. Aynı zamanda normal dozların üzerinde (günde 250 mg.dan fazla) tüketimi sinir sistemini bozarak karar vermede yanlışlar, panik, performans bozukluğu vb. negatif sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde gün içinde 250 mg. dan fazla kullanmak; sinirlilik, yorgunluk hissi, kalp çarpıntısı ve baş ağrısına neden olmaktadır. En önemlisi ise fazla tüketimi mesane kanserine davetiye çıkarmaktadır.

VÜCUT KAFEİNE TOLERANSLI HALE GELİR Mİ?

Vücudumuz hemen her şarta hızla uyum sağlamaya çalışır. Vücut geliştirme yaparken kaslarınızın gelişmesi vücudunuzun duruma uyum sağlamaya çalışmasıdır aslında. Aynı şekilde vücut normal seyrinin dışına çıkartılmayı sevmediği için kafein tüketimine de bir süre sonra alışacak ve daha toleranslı hale gelecek yani 1 fincan yerine 2 fincan sonra 3 fincan içmeniz ancak aynı etkiyi yapacaktır. Ancak bu da beraberinde yukarıda saydığımız bir çok hastalık ve rahatsızlığı getirir. Bu yüzden tüketim miktarına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Piytu.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.